WTA 250 AJALUGU


Naiste profitennise katusorganisatsioon WTA alustas turniiride süstematiseerimist vastavalt tugevusele ja auhinnafondile 1990. aastal. Esimene jaotus oli sõnaliselt lihtne – kõrgeima tasemega turniir oli Tier I ja madalaim Tier V. Praegune WTA 250 kuulus peamiselt kategooriasse Tier IV.

2009. aastal jagati turniirid kaheks – Premier ja International kategooriaks. Kõrgema tasemega turniire hakati nimetama Premier-turniirideks, kuid need omakorda jagunesid kolmeks – Premier Mandatory, Premier 5 ja Premier. International taseme võistlus oli aga WTA 250 täielik eelkäija, kuigi nende hulgas oli mõningaid turniire, mille auhinnafond oli üle poole miljoni dollari, kuid punkte jagati vastavalt International kategooriale.

Keskmine International-turniiride arv oli ühel hoojal umbes 30 ja neid mängiti kõigis maailmajagudes. Kuna International turniir ja ka praegune WTA 250 on peamiselt loodud mängijaile, kelle edetabelikoht on 30. või madalam, on ka nende turniiride võitjate nimekiri väga kirju, sest suuri favoriite sealt ei leia ja pealegi osa mängijaid nö kasvab välja International-tasemest ja hakkab mängima ainult Premier turniire.

Võime näiteks tuua kasvõi Anett Kontaveidi, kes 2017. aastal mängis palju International-turiire, aga alates 2018. aastast eelistas vaid Premier turniire. Kui aga mullu loodi WTA 250, naasis Anett olude sunnil ka neile turniiridele, sest vaja oli enesekindluse taastamist (Cleveland) või pääsu WTA finaalturniirile (Cluj-Napoca).

Anett on lisaks nendele turniiridele võitnud International turniiri Hertogenboschis 2017. aastal ning Kaia Kanepil on kaks International turniiri võitu (Palermo 2010 ja Estoril 2012).

Kui aga tulla tagasi näite juurde, et International turniiridel on erinevad võitjad, siis näiteks selle kategooria esimene aasta (2009) andis kokku 31 turniiril 26 erinevat võitjat (21 naist võitsid ühe ja viis naist kaks turniiri). Tavaline on ka see, et üks ja sama mängija ei võida üht International/WTA 250 turniiri rohkem kui kaks korda, aga näiteks erand on venelanna Anastassia Pavljutšenkova, kes on Monterrey turniiri võitnud neli korda.

Alates mullusest hooajast mindi üle jaotusele WTA 1000, WTA 500 ja WTA 250, sellel on oma “süü” ka meeste profitennisel, kus turniire jaotati juba varem numbritega 1000, 500 ja 250. Praegu on tennise kaks katusorganisatiooni oma turniiride nimed ühtlustanud.

Üldiselt langeb WTA 250 nimi üsna hästi kokku auhinnafondiga (250 000 dollarit, kuigi pigem napilt vähem) ja võitja punktidega (280).

Praeguse WTA 250 juures on reegel, et vaid ühel esikümne mängijal lubatakse turniirist vabapääsmega osa võtta. Turniirile võib saabuda ka rohkem esikümne mängijaid, aga sel juhul tuleb korraldajail iga järgmise eest tasuda kopsakas lisaraha. Üldiselt on esikümne mängijaist kõige aktiivsemalt kasutanud võimalust mängida International/WTA 250 turniire ukrainlanna Elina Svitolina, kes on võitnud koguni 9 sellist turniiri, aga päris kõigi ajal ei ole ta esikümnesse kuulunud, kuid enamasti küll.

Kuid isegi profiajastu edukaim naistennisist Serena Williams on alles hiljuti International turniiri võitnud – 2020 Aucklandis. Muide, mullu, kui WTA 250 nimetus esmakordselt avaldati, võitsid vaid kaks mängijat sellise turniiri rohkem kui ühe korra – juba mainitud Kontaveit Clevelandis ja Cluj-Napocas ning Barbora Krejcikova Strasbourgis ja Prahas. Kokku mängiti eelmisel hooajal 29 WTA 250 turniiri.

Artikli autor: Ants Põldoja, 2022

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Loe rohkem. NÕUSTUN